Proběhl CEDRR workshop pro studenty "Poprvé v GISu"

20. 5. 2024 CEDRR

20. května si mohli studenti napříč programy religionistiky vyzkoušet, jak pracovat s daty v Geografickém Informačním Systému (GIS).

V programu QGIS jsme na workshopu trénovali následující témata:

1. Jak připravit data v tabulce pro projekci na mapě (souřadnice a souřadnicové referenční systémy)

2. Kde hledat mapové podklady, nad které promítat data (kontinenty, oceány, státy atd.)

3. Základy vizualizace na mapě (popisky, symbologie, legenda, export mapy)

4. Vybrané analytické nástroje (buffer, měření vzdáleností)

Na příkladu dat z Římské říše si studenti vyhotovili vlastní mapu znázorňující různé koncentrace počtu latinských nápisů dedikovaných bohu Asklépiovi poblíž měst provincie Dácie. Koncept tohoto online workshopu se osvědčil a v příštích semestrech se můžete těšit na další podobně praktické události.