Kapitola v nové knize The Oxford Handbook of Archaeological Network Research

Vojtěch Kaše (Západočeská univerzita v Plzni), Tomáš Glomb (Masarykova Univerzita) a Jan Fousek (Aix-Marseille University) přispěli do nového sborníku The Oxford Handbook of Archaeological Network Research kapitolou Networks and Religious Transformations.

29. 11. 2023 CEDRR

V této kapitole autoři s kořeny v projektu GEHIR ukazují potenciál formální síťové analýzy pro studium náboženských proměn v historii. Autoři argumentují, že studium těchto jevů může těžit zejména z využití metod spojených s analýzou tří typů síťových struktur: prostorových sítí, sociálních sítí a textových sítí. V kontextu síťových struktur a studia náboženství kapitola rozlišuje tři úrovně analýzy: mikroúroveň, která analyzuje náboženství s ohledem na jednotlivé náboženské skupiny nebo komunity; mezoúroveň, která přistupuje k náboženství na úrovni náboženských tradic; a makroúroveň, která se zabývá náboženstvím z dlouhodobé, makrohistorické perspektivy vývoje lidstva.

Odkaz na kapitolu zde.

Photo: Matthew A. Peeples