Studentská exkurze v Istanbulu

Ve dnech od 1. do 7. května 2024 podnikly naše studentky společně s religionistikou bratislavské Univerzity Komenského exkurzi do Istanbulu.

20. 5. 2024 Studium

Pod vedením doc. Mgr. Attily Kovácse, Ph.D. skupina navštívila den po příletu Hadí sloup na Hipodromu, který byl součástí Apollónova chrámu v Delfách, chrám Svaté Moudrosti Hagia Sofia, který byl nedávno proměněn na mešitu nebo Potopený palác. Další den byl v programu palácový komplex Topkapi, který byl sídlem osmanských sultánů. Čtvrtý den měl být původně stanoven jako den odpočinkový a pro samostatné objevování, ale nakonec se dohodlo společně odplout trajektem do asijské části Istanbulu. Čím více pobyt ubíhal, tím více se exkurze orientovala od turistických center až k mešitám a místům, které turisti nenavštěvují tak často. Proto se skupina religionistů vydala pátý den ke komplexu mešity sultána Sulejmána, který byl vystavěn pro jeho manželku Haseki Hürrem Sultan. V okolí této mešity se nacházely i další významné památky, například akvadukt císaře Valense. Poslední den programu byl věnován plavbě trajektem po Zlatém rohu a návštěvě mešitovému komplexu Eyüp nebo mešita Mihrimah Sultan v Üsküdaru. I přesto, že se všechny krásy Istanbulu nedají stihnout projít za necelých sedm dní, religionistické skupině se navštívená místa velmi líbila a doufají, že se na toto místo někdy vrátí.