Tomáš Glomb získal Cenu rektora MU za mimořádné výzkumné výsledky pro mladé vědce do 35 let
Dr. Glomb byl na univerzitní slavnosti Dies academicus oceněn rektorem Martinem Barešem za svůj vědecký přínos na poli digitálního výzkumu náboženství.
Disertační práce „Moderní pohanská hudba v České republice“ je věnována analýze pohanských prvků v tvorbě vybraných kapel z České republiky, které se veřejně přiznávají k inspiraci v pohanství. Výzkum se nesl v interdisciplinárním duchu, a kromě textové a zvukové analýzy byl doplněn autorovým terénním, kvalitativním a kvantitativním výzkumem v prostředí současné pohanské hudební scény v České republice.
V teoretické části se disertační práce věnuje rozboru vědeckého a odborného diskurzu o pohanství, který podle názoru autora nejvíce ovlivňuje chápání pohanství v moderní pohanském hudbě. Analytická kapitola představuje klíčové pojmy, jako jsou žánr, scéna a folklor. Dále se věnuje dějinám moderní pohanské hudby ve světě a v České republice a rozboru konstrukce pohanství v tvorbě patnácti vybraných kapel, které jsou kategorizovány na základě žánrové příslušnosti (metal, folk a akustická hudba, punk, ambient).
Disertační práce se věnuje i pohledu fanoušků na moderní pohanskou hudbu, se zvláštním důrazem na její místo v identitě moderních pohanů. V závěru práce autor předkládá typologii moderních pohanských kapel z České republiky. Kategorizuje strategie konstrukce pohanství v hudbě na základě výsledků disertačního výzkumu do dvou kategorií: a) historicko-etnologické a b) novopohanské.
Dr. Glomb byl na univerzitní slavnosti Dies academicus oceněn rektorem Martinem Barešem za svůj vědecký přínos na poli digitálního výzkumu náboženství.
V grantové soutěži Masarykovy univerzity získala podporu pro svůj výzkum zabývající se vztahem mezi osobními přesvědčeními a ochotou riskovat. A zúčastnit se jej můžete i vy.