V. česká odborná konference o metalu: Scény, gender, identity


8. 9. 2021

Brno, Filozofická fakulta, Masarykova univerzita, Arna Nováka 1, místnost B2.13

CALL FOR PAPERS

Metal se za více jak 50 let své existence rozrostl do značného množství různorodých stylů, okolo kterých se v širokém globálním poli metalové kultury formují jednotlivé metalové scény. V rámci dílčích scén se zároveň utvářejí rozmanité identity, které akcentují určité (někdy i protichůdné) typy světonázorů, hodnot, politické orientace či formy náboženství/spirituality, jak to lze dobře pozorovat například v pagan metalu, black metalu či white metalu. Metal, stejně jako jiné hudební subkultury, je také prostorem, kde se tvoří a reprodukují genderové diferenciace spojené s konstrukcí maskulinity a feminity.

Právě na téma scén, identit a genderu je zaměřená v pořadí již 5. česká odborná konference o metalu. Ta se, ne však výhradně, bude zabývat otázkami spojenými s tím, jakým způsobem se formují jednotlivé metalové scény, co je charakterizuje a co je odlišuje od ostatních metalových scén, ale třeba i to, jakým způsobem se dílčí metalové scény propojují s jinými hudebními žánry. S tím souvisí rovněž zaměření konference na otázky spojené s konstrukcí identit v rámci parciálních metalových scén, přičemž je preferováno zejména téma náboženských/spirituálních identit a identitotvorných náboženských/spirituálních obsahů v jednotlivých scénách, což je zároveň možné ilustrovat i na příkladech konkrétních metalových skupin. V neposlední řadě se konference rovněž chce ptát po otázkách spojených s tématem genderu v metalu, respektive jakou roli zde hrají muži a jakou ženy (případně jiné genderové identity), jakým způsobem zde dochází jak ke konstrukci maskulinity, tak i feminity, a zároveň proč vlastně muži na jedné straně, a ženy na druhé straně, poslouchají právě metal a účastní se metalové kultury. Přijaty však mohou být i obecnější příspěvky věnující se teoreticko-metodologickým otázkám metal studies.

Konference je tradičně pojata jako multioborová. Přihlásit se tedy mohou účastníci napříč vědními obory (sociologie, antropologie, muzikologie, politologie, religionistika, aj.) s různými teoretickými a metodologickými přístupy ke studiu metalu.

Pořádá Ústav religionistiky na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Organizačně se na ní rovněž podílí členové volné sdružení badatelů, kteří se programově věnují odbornému studiu metalu, Czech Metal Studies.

Konference je chystaná fyzicky na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v učebně B2.13.

Podle aktuálně platných pravidel na FF MU bude U VSTUPU DO MÍSTNOSTI TŘEBA PŘEDLOŽIT POTVRZENÍ O ONT.

Příspěvek lze registrovat do 18. 8. 2021!

Registrace účastníků bez příspěvku: do 6. 9. 2021

Registrovat

Aktuálně

Keyspeakerka konference
Keyspeakerka konference

Hlavní přednášku přednese PhDr. Marta Kolářová, Ph.D. ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Marta Kolářová pracuje v Sociologickém ústavu AV ČR a vyučuje na Univerzitě Karlově v Praze. Studovala genderová studia na Sussex University ve Velké Británii a jako stipendistka Fulbrightova programu na Rutgers University v USA. Zaměřuje se na sociální hnutí, subkultury, životní styl a gender v globální a lokální perspektivě. Vydala knihy Protest proti globalizaci: gender a feministická kritika (2009) a Revolta stylem: Hudební subkultury mládeže v současné ČR (2011, obě Sociologické nakladatelství). Publikuje články v odborných časopisech (Feminist Review, Czech Sociological Review, Český lid). V současnosti zkoumá „eko-bio“ subkulturu a DIY životní styly také ve vztahu k alternativní spiritualitě. Odborný profil viz také na https://www.soc.cas.cz/lide/marta-kolarova.

Speciání host: Tisíc let od ráje

21. 8. 2021

Speciání host: Tisíc let od ráje
Jako speciální host do tradiční závěrečné diskuze s představiteli metalové scény přijala pozvání skupina Tisíc let od ráje. Skupinu budou reprezentovat kytarista Honza a zpěvačka Dasha.
Kapela Tisíc let od ráje vznikla v devadesátých letech a od počátku mixuje metal s hardcore. Od druhého CD Gaia (2002) je dominantou extrémní dívčí vokál zpěvačky Dashy, který muziku posouvá do black metalu. K Dashi se postupně přidala i druhá vokalistka s extrémním zpěvem, Katka. Na nahrávkách (kromě CD Gaia kapela ještě vydala v roce 1999 první bezejmenné album a poslední desku Waves) je část tvorby i v akustičtější a lyričtější podobě, kdy se zpěvu ujala Dorota Bárová, známá z hlavně z dua violončelistek Tara Fuki.
"Hudbu TLOR si bez silného ženského vlivu nejde představit, jednu dobu u nás byly ženy dokonce ve většině," říká zakládající člen a kytarista TLOR Honza. "Za mě ženy do tvrdé hudby jednoznačně patří a mohou ji obrovsky obohatit. A to i v těch opravdu extrémních polohách metalu."
Koncerty kapely se vyznačují divokou pódiovou show a kapela má za sebou několik evropských tour a hraní na festivalech jako je Brutal Assault nebo Masters of rock. Momentálně pak pracuje na nových skladbách, které míří více do death metalu a posthardcore.

Událost na Facebooku

FB událost konference.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info