Mongolské dny v Brně 16.-18. května 2016
Mongolian days in Brno 16-18 May 2016

Program

  • V pondělí 16. května v 18:00 versináž výstavy fotografiií z Mongolska 1957-1963 od českého archeologa Lumíra Jisla (1921-1969)
  • V úterý 17. května od 9:45 do 19:45 mezinárodní workshop Traveling to the Heart of Asia: A History of Western Encounters with Mongolia

  • Ve středu 18. května od 15:00 bude v Knihovně Jiřího Mahena (Kobližná 4, Brno) představeno pásmo překladů z mongolské literatury nazvané Mongolský literární dýchánek.
  • Ve středu 18. kětna ve 20:30 hodin pořádá Kino Asia ve velkém sálu kina Art veřejné promítání filmu Potomek Čingischána.

V pondělí 16. května 2016 přijme pan náměstek Matěj Hollan J. E. velvyslance Mongolska v ČR Dzumberellchána Dordžrambu na Nové radnici v 17:30. Následuje vernisáž výstavy Lumír Jisl: Fotografie z Mongolska 1957–1963, která bude od 18:00 v Křížové chodbě Nové radnice (Dominikánské nám. 1, vchod z nádvoří Nové radnice). Na vernisáži zahraje na strunný mongolský lidový nástroj morin chúr pan Nandinbolor Badam. Výstava potrvá do 12. června 2016 a vstup na ní je od 10:00 do 18:00 denně a je volný.

V úterý 17. května 2016 se v zasedací místnost Děkanátu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity uskuteční mezinárodní workshop Traveling to the Heart of Asia: A History of Western Encounters with Mongolia, organizátorem je Ústav religionistiky Filozofické fakulty MU (doc. PhDr. Luboš Bělka, CSc.). Na programu je celkem osmnáct příspěvků z Mongolska, Ruska, Polska, Maďarska, Francie, Švýcarska, Velké Británie, Slovenska a České republiky. Workshop je veřejný a bezplatný, vítáni jsou všichni zájemci z řad studentstva, jakož i veřejnosti. Jednací řeč je angličtina.

Od 20:00 v úterý 17. května proběhne přátelské a neformální setkání účastníků workshopu v Kulturáriu.

Ve středu 18. května 2016 je na programu od 10:00 prohlídka Mendelova muzea Masarykovy univerzity.

Od 15:00 bude v Knihovně Jiřího Mahena (Kobližná 4, Brno) představeno pásmo překladů z mongolské literatury nazvané Mongolský literární dýchánek. Zahraniční účastníci v té době navštíví Památník Leoše Janáčka.

Poslední akcí Mongolských dnů bude veřejné promítání filmu Potomok Čingischana (rež. Vsevolod Pudovkin, 1928), akci pořádá Kino Asia ve velkém sálu kina Art od 20:30.

Download

Practical info for abroad guests

Restaurants

No need to plan your meals in advance! The city center is full of restaurants. There are several restaurants next to site, where the workshop is taking place. We will gladly share our gastronomic experience with you.

Travelling to Brno

Brno is the second largest city in the Czech Republic. You can reach it by plane (from some European cities), car, train or bus. The nearest international airports are Prague (Czech Republic), Vienna (Austria) and Bratislava (Slovak Republic).

Getting to Brno from these international airports is very simple. We will provide you with some recommendations, but you will find your way to Brno without problem even if you do not follow them precisely.

How to get to Brno from the Prague airport:

How to get to Brno from the Vienna airport:

How to get to Brno from the Bratislava airport:

Travelling in Brno

When taking a tram or bus, do not forget to buy a “15 minute ticket“ (20 CZK) or a “60 minute ticket” (25 CZK, i.e. about 1 EUR) and mark it in the tram by ins erting it into a yellow machine on the tram. You will find the ticket machines at almost every stop, make sure you have your change, because it accepts coins only. You can also buy your ticket at most of the news stands.

Maps

Useful links