Disertační práce: formát a forma

Během studia studenti zpracovávají disertační práci. Práce musí obsahovat původní a významné výzkumné výsledky.

Dva formáty dizertace

Může mít ve shodě se Studijním a zkušebním řádem MU buď podobu 1) monografickou, nebo 2) podobu souboru tematicky souvisejících prací již uveřejněných nebo do tisku přijatých, opatřených uceleným úvodem do problematiky a komentářem.

1) Dizertace jako monografie

V prvním případě jde o monografickou studii v rozsahu 180 000 až 270 000 znaků včetně mezer (100–150 normovaných stran).

2) Dizertace jako soubor studií

V druhém případě není stanoven rozsah, ale soubor musí obsahovat buď alespoň tři publikace v pozici hlavního autora, nebo alespoň dvě publikace v pozici hlavního autora a další dvě v pozici spoluautora. Publikace musejí být vydány či přijaty k vydání v časopisech zařazených do databází Scopus či Web of Science s výjimkou jedné, kterou může být článek v časopise nezahrnutém do těchto databází, kapitola v knize nebo příspěvek ve sborníku (zde se zařazení do databází nesleduje).

Soubor musí být opatřen (1) předmluvou (event. poděkováním) s detailním vysvětlením doktorandova autorského podílu a s uvedením bibliografických údajů jednotlivých příspěvků, (2) uceleným úvodem do problematiky a (3) závěrečným shrnujícím komentářem. U výsledků kolektivní vědecké práce, na níž se doktorand autorsky podílel, SZŘ MU (čl. 31.4.b) dále požaduje „prohlášení školitele potvrzující u označených částí práce autorství studenta a zhodnocující jeho podíl“. V praxi je toto prohlášení součástí stanoviska školitele, které se předkládá jako podklad obhajoby.

Nutné formální součásti textu

Závaznou součástí práce je titulní strana, která obsahuje název univerzity, fakulty a ústavu, název práce, jméno zpracovatele, jméno školitele, místo a rok dokončení. Dále musí být práce vybavena prohlášením autora o původnosti práce, obsahem, seznamem použité literatury a průběžným poznámkovým aparátem. Doporučujeme využít šablonu závěrečné práce na Filozofické fakultě MU.

Disertační práci není nutné odevzdávat fyzicky.